Tatrzańskie Rysy

Rysy są szczytem w Tatrach, jest to także najwyższy szczyt górski w Polsce. Wokół Rysów wiedzie wiele szlaków turystycznych, które prowadzą turystów na inne szczyty Polskich i słowackich Tatr. Rysy otoczone są Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Rysy posiadają trzy wierzchołki, jeden z nich ma wysokość 2499 metrów i leży na pograniczu Polski i Słowacji, a dwa kolejne znajdują się po słowackiej stronie. Na samych szczytach Rysów odnaleźć można aż 64 gatunki roślin, są to przede wszystkim rośliny alpejskie:

  • ukwap karpacki
  • skalica odgiętolistna
  • wiechlina tatrzańska

Wejście na Rysy nie jest łatwym wyczynem, szczególnie w zimie, trzeba pamiętać o odpowiednim sprzęcie i odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym. Droga na szczyt Rysów po polskiej stronie wiedzie przez zacienione szlaki, wokół których w czasie zimowego podejścia zalegają duże płaty śniegu. W okolicach znajduje się także ponad 360 metrów łańcuchów, które prowadzą na szczyt Polskich Tatr.
Przy dobrej widoczności zobaczyć można 100 innych szczytów i Kraków. Rysy są nie tylko koroną polskich gór, ale także Koroną Tatr, wyróżniają się widokami i piękną roślinnością nie występującą w innych partiach gór.

Podobne wpisy:

  • Brak podobnych publikacji: